Kvalitní strava, adekvátní pohyb a dobrá nálada.

Co je andropauza

Andropauza (mužský přechod, tzv. syndrom deficience testosteronu) je obdobou menopauzy (přechodu u žen). U žen pomalu přestávají vaječníky produkovat pohlavní hormony a to především estrogeny a jejich úbytek je hlavní příčinou potíží. Samotná menopauza je vlastně trvalé vymizení menstruace. Mužský přechod má příznaky velice podobné. U mužů se však hormonální tvorba nezastavuje, je zachována až do poměrně vysokého věku, dochází však k jejímu pozvolnému poklesu. Na rozdíl od ženského přechodu není spojen se ztrátou plodnosti. Příznaky andropauzy, jejich výskyt a intenzita jsou stejně jako u žen velice individuální. Je dobré si uvědomit, že andropauza je stejně jako menopauza přirozený proces (fyziologický jev).

Testosteron je hormon, který výrazně ovlivňuje zdraví a kondici muže. Zásadní vliv má již v době nitroděložního vývoje, kde se podílí právě na určení pohlaví budoucího dítěte. Jeho nejsilnější nástup pak přichází v době dospívání. V tomto období je testosteron zodpovědný za nárůst svalové hmoty, za růst ochlupení, ovlivňuje mutaci hlasu a samozřejmě je i tím, co má vliv na pohlavní dospívání. Po období puberty se hladina testosteronu ustálí.

Po třicátém roce dochází k pozvolnému poklesu testosteronu a to cca o 1 % ročně. První příznaky úbytku testosteronu se projevují kolem 40. roku života. První výraznější příznaky související se stárnutím muže se pak nejčastěji objevují kolem 50. až 55. roku života.

Příznaky andropauzy můžou být velice variabilní. Zvýšená únava, ospalost, nedostatek energie. Můžou se vyskytovat bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, dušnost, svíravý pocit na hrudi, poruchy srdečního rytmu, trávicí potíže, nespavost a pocení. Velkou část projevů andropauzy představuje nervozita, podrážděnost, sklon ke špatným až depresivním náladám či úzkostem, neschopnost soustředit se atd. Může se projevovat pokles sexuální výkonnosti, sexuálního apetitu, případně i poruchy erekce.

Více o andropauze, prevenci projevů a jejím zvládnutí se dočtete v "Deseti krocích", které ode mě zdarma získáte po přihlášení odběru novinek (formulář naleznete v pravém sloupci).

sdílet

Další články

Rajče
14. Leden 2020 | Léčivé potraviny | Rajské jablko neboli rajče je plod rajčete jedlého (též lilek rajče), trvalky většinou pěstované jako jednoletka. Jejich pěstování není náročné a odměnou nám jsou plody, které pozitivně působí na naše zdraví. O pěstování rajčat a obraně proti plísni... Zobrazit celý článek.
Stévie s beruškou
21. Květen 2019 | Léčivé potraviny | Stévie sladká je tropická rostlina, která je zajímavá nejen kvůli své vysoké sladivosti (komplex sladivých látek), ale též kvůli léčivým účinkům.   Sladivost stévie Stévie obsahuje glykosidy tzv. steviosid a rebaudiosid. V čisté podobě je prý 200... Zobrazit celý článek.
Kváskový chléb
24. Duben 2019 | Léčivé potraviny | Co je tradiční kváskový chléb Kváskový chléb pekly naše babičky. Peče se pouze z přírodního kvásku, mouky, vody, soli a kmínu. Neobsahuje žádné droždí. Připravte si vlastní kvásek. Návod najdete zde. Recept a postup na pravý nehnětený kváskový chléb... Zobrazit celý článek.
Ředkvičky
4. Duben 2019 | Léčivé potraviny | Ředkvička je kořen ředkve seté letní. Má štiplavou chuť díky hořčičným olejům. Tyto oleje chrání samotnou rostlinu před bakteriemi a plísněmi a stejně tak blahodárně působí i v našem těle. Co ředkvička obsahuje Hořčičné oleje a silice, vitamíny – C... Zobrazit celý článek.
Kajenský pepř
14. Březen 2019 | Léčivé potraviny | Na úvod je třeba zmínit, že název kajenský pepř je zavádějící, protože vlastně nejde o pepř, ale o druh velmi ostrých sušených chilli papriček. Český název pepř vznikl nepřesným překladem z angličtiny - pepper znamená jak pepř tak i papriku. Výraz... Zobrazit celý článek.

Stránky