Kvalitní strava, adekvátní pohyb a dobrá nálada.

Cholesterol není jen "tichý zabiják", tělo ho potřebuje

Arterie

Je to tak trochu strašák naší doby. Říká se mu tichý zabiják, protože nebolí a nijak nás viditelně neobtěžuje, ale může nám způsobovat dost problémů. Například aterosklerózu a komplikace s ní spojené, srdeční infarkt, cévní mozkovou příhodu nebo nedokrevnost dolních končetin.

Cholesterol potřebujeme

Možná nevíte, že cholesterol, látka tukové povahy, je základní složkou všech tkání lidského těla. Tvoří základní součást všech buněčných membrán. Je nezbytný pro celkové prospívání těla a zajištění základních životních funkcí. Je součástí žluči a zároveň jeho prostřednictvím tělo produkuje mužské i ženské pohlavní hormony (přečtěte si o andropauze a menopauze), steroidní hormony a také vitamín D. Za celkové množství cholesterolu zodpovídají játra. Pokud je v našem těle vše v rovnováze, tvoří se ho správné množství, potřebné pro správný chod těla. Problém nastává hlavně pokud přijímáme dlouhodobě s potravou nadměrné množství cholesterolu. Přebytečný cholesterol je odbouráván v játrech, kde časem může dojít k poškození receptorů, které odpovídají za jeho odbourávání a tím se zvýší hladina cholesterolu v krvi.

Jak vypadá cholesterol

  • Cholesterol je součtem hodnot HDL, LDL a VLDL frakcí. 
  • Cholesterol v krvi koluje ve formě lipoproteinů - tuky vázané na bílkoviny. Lipoproteinů existuje několik typů. Některé transportují cholesterol z jater do cév – jde o tzv. LDL cholesterol (Low-density lipoprotein, špatný cholesterol). Jeho hladina bývá vyšší pokud nemáme žádné tělesné aktivity a pokud se přejídáme živočišnými tuky. Zvýšená hladina LDL způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu v cévách, kde tvoří aterosklerotické pláty. Cévy jsou pak zúžené a ztrácí pružnost.
  • HDL cholesterol (High-density lipoprotein, hodný cholesterol) transportuje cholesterol z cév do jater, kde je metabolizován (využíván pro tvorbu důležitých látek). Má tedy velice důležitou funkci a to vychytávání cholesterolu, čímž snižuje jeho množství v buňkách a zajišťuje jeho optimální bilanci. Brání tak jeho hromadění v tkáních. 

Cholesterol musíme hlídat

Zvláště ve vyšším věku bychom měli dbát na pravidelné kontroly cholesterolu. Měli bychom být zodpovědní a působit preventivně, aby k jeho zvýšení vůbec nedošlo – dodržovat zdravý životní styl.

Jak snížit LDL cholesterol

LDL cholesterol můžeme snížit změnou stravovacích návyků, omezením živočišných tuků a trans mastných kyselin, cukru a bílé mouky. Jíst kvalitní tuky, celozrnné výrobky. Důležité je také například zvýšení příjmu vitamínu C z rostlinných zdrojů a zvýšení příjmu omega 3 mastných kyselin. Velice důležitý je pravidelný pohyb. 

Podělte se s námi o zkušenosti na FB: Můj talíř – andromenovyziva.cz.

Kategorie: 
sdílet

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
CAPTCHA
Tato otázka slouží jako ochrana proti spamovacím robotům.

Další články

Rajče
14. Leden 2020 | Léčivé potraviny | Rajské jablko neboli rajče je plod rajčete jedlého (též lilek rajče), trvalky většinou pěstované jako jednoletka. Jejich pěstování není náročné a odměnou nám jsou plody, které pozitivně působí na naše zdraví. O pěstování rajčat a obraně proti plísni... Zobrazit celý článek.
Stévie s beruškou
21. Květen 2019 | Léčivé potraviny | Stévie sladká je tropická rostlina, která je zajímavá nejen kvůli své vysoké sladivosti (komplex sladivých látek), ale též kvůli léčivým účinkům.   Sladivost stévie Stévie obsahuje glykosidy tzv. steviosid a rebaudiosid. V čisté podobě je prý 200... Zobrazit celý článek.
Kváskový chléb
24. Duben 2019 | Léčivé potraviny | Co je tradiční kváskový chléb Kváskový chléb pekly naše babičky. Peče se pouze z přírodního kvásku, mouky, vody, soli a kmínu. Neobsahuje žádné droždí. Připravte si vlastní kvásek. Návod najdete zde. Recept a postup na pravý nehnětený kváskový chléb... Zobrazit celý článek.
Ředkvičky
4. Duben 2019 | Léčivé potraviny | Ředkvička je kořen ředkve seté letní. Má štiplavou chuť díky hořčičným olejům. Tyto oleje chrání samotnou rostlinu před bakteriemi a plísněmi a stejně tak blahodárně působí i v našem těle. Co ředkvička obsahuje Hořčičné oleje a silice, vitamíny – C... Zobrazit celý článek.
Kajenský pepř
14. Březen 2019 | Léčivé potraviny | Na úvod je třeba zmínit, že název kajenský pepř je zavádějící, protože vlastně nejde o pepř, ale o druh velmi ostrých sušených chilli papriček. Český název pepř vznikl nepřesným překladem z angličtiny - pepper znamená jak pepř tak i papriku. Výraz... Zobrazit celý článek.

Stránky